Bilgi ve Uygulama

Otomobillerde Elektronik Ateşleme

Yazar: Mehmet Yılmaz
Tarih: 23.08.2004
Türkçe
Otomobillerde veya diğer benzinli araçlarda kullanılan ve ateşleme işleminin yerine getirilmesini sağlayan kontaklar üzerinde oluşan yüklerden dolayı yanmaktadırlar. Bu kontakların bozulmalarını önlemek amacıyla transistörlü ateşleme cihazları geliştirlmiştir.

Transistörlü ateşleme cihazlarının işlevi sadece platin kontaklarını yanmaktan korumaktadır. Elektronik ateşleme devresi takılmış bir otoda platinin bir kere ayarlanması ile platin aralığı ayarı (platin kontaklarının kapalı kalma açısı) uzun süre bozulmaz ve platin kontaklarının yanması (meme yapması) nedeniyle motor gücünün düşmesi önlenir.

Platinin rahat çalışması açısından iyileştirmeler getirse bile, elektronik ateşleme devreleri, ateşleme kıvılcımlarının kalitesi açısından tam bir iyileştirme getirmemektedir.

Bu cihazların temel işlevi, platin kontaklarının fonksiyonunun aynen izleyerek ateşleme bobinini ayarlanmış platin kontağı açısı ile sürer.

Elektronik ateşleme devreleri, platinin çalışmasını aynen bobine aktardığından dolayı platin kontaklarından oluşan temas bozukluklarını da (sıçramalarını da) ateşleme bobinine aktarmaktadır. Bu gibi durumlar için devrenin kalitesinin yükseltilmiş olmasında faydalar vardır. Ayrıca devrenin ateşleme bobinini aşırı ısıtmaması gerekmektedir. Bu gibi durumları önlemek için devrenin ek devre elemanı ile düzenlenmesi (ek olarak gerekli olabilecek endüktansların kullanımı) yapılabilir. Örneğin, motorun yüksek devirlerinde bobin akımının süresinde yapılacak her atış, motorun gücünü yükseltecek ve yakıt harcamasını düşürecektir. Fakat böyle bir durumda ateşleme bobinleri aşırı derecede ısınabilirler. Böyle bir durumda bobinin yükünü hafifletmek gerekmektedir. Ayrıca böyle bir durumda kıvılcımları da iyileştirmek gerekmektedir. Bu gibi amaçlar ile ateşleme bobinine paralel endüktanslar kullanılabilir (kullanılması gerekli olabilir).

Elektronik ateşleme cihazları tam olarak kontakların işlevini yerine getiresemeler de, motorların çalışmasında beklenen iyileştirmeyi gerçekleştirmektedir.

Yorumlarınız

Nizamettin Göksel - 09.07.2005
Otomobillerde ateşleme için çok denemeler yaptım, 89 ve 90lı modellerle çalıştım,iyisonuçlar alındı ve auto show dergisinde yayınlandı.Kaliteli Malzemeleri Türkiye'de ekonomik olarak bulamadığım için ara verdim. İvmelenme artıyor Arabada Çekiş artıyor. Güzeldi...
cihan - 15.12.2006
Çok güzel olmuş,yazanların ellerine sağlık.Bizimde buna benzer ateşleme kontakları üzerine yoğunlsmış bir projemiz var.Çalışmalarımız devam etmekte.Yazdığınız konu ile ilgili çizili bir devre takip şemasıda koyarsanız belki bizlerede bir fikir verebilir.Teşekkürler.
kadir sarıkaya - 09.04.2007
gerçekten çok güzel bi konuya temas etmişsiniz çok teşekkür edrim bu ateşleme sistemi bana çok lazım ama güvenilir bi devre bulamadım.devreyide yayınlarsanız çok sevinirim kolay gelsin
seddat - 08.05.2007
sayın kadir sarıkaya arkadaşım bu devre bende mevcut istersen verebilirim...saygılar.. :D
durak temel - 07.06.2007
ben bu devreyi yillar once yaptım ve gerçekten pilatinin kontak yamma olayı bitiyor.
ali atalay - 16.06.2007
ben çorum endüstri meslek lisesinde elektronik öğretmeniyim platin kumandalı elekronik ateşlemelerden bende yapıyorum faydalı bir alet bujilerdeki kıvılcımı artırıyor arabanın bilhassa soğuk havalarda rahat çalışmasını sağlıyor.yalnız ateşlemeyi taktığım bazı arabalarda sorun oldu şöyleki arbanın bobini bozuk eski sistemde normal çalışıyor fakat elektronik ateşleme takıldıktan sonra araba çalışmıyor veya tekliyerek çalışıyor.elektronik ateşlemeden iyi bir verim almak için arabanın diğer ayarlarınında iyi olması gerekir.birde bujilerin tırnak aralığı normalde 0,6mm dir,bunu 0,7 veya 0,75 mm olursa daha iyi olur.ayrıca gazlı otolarda ateşleme takıldıktan sonra gaz ayarı mutlaka yapılmalı tasarruf açısından iyi olur.
bülent - 19.08.2007
çok faydalı bir konu yazı gerçekten. devre şeması da eklerseniz daha iyi olur. mailime de atar mısınız? Teşekkürler.
yunus - 30.12.2007
mehmet abi bu eski devreler deilmi
erdem - 26.01.2008
slm bilgniz icin saolun şema yı göremiyorum mail atarsanız sevinirim elektronik ateşleme saolun
muhammet - 10.02.2008
bende de vw1303s var aracnıma bu bahsedilen elektronik eteşleme devresini arıyor duruyorum uzun zamandır. elektronikte amatör olarak ilgileniyorum. bir tane motorsiklet için yapılan devreden buldum ama ama henüz yamadım.güvenemiyorum. bana da bu konuda yardımcı olursanı sevinirim.
sedat - 29.04.2008
şema yollarmısınız
Musa - 16.05.2008
Makaleniz çok aydınlatıcı. çok teşekkürler devrenin şeması varsa gönderebilirmisiniz... Şimdiden teşekkürler.
yusuıfckr - 24.11.2008
oncelıkle herkeze slm.bende bır sıteden ındırdıgım ELECTRONIC IGNITION SYSTEM FOR 4CLINDER AUTO YU ARABAMDA DENEDIM AMA CALISTIRAMADIM. AMA ELEKRTONIKTE COK ACEMIYIM BELKI BI YERDE YANLIS YAPTIM AMA NEREDE BILEMIYORUM .ILGILENEN VARSA SEMAYI GONDEREYIM BELKI ISE YARAR .
ali atalay - 27.01.2009
platin kumandalı elektronik ateşleme platinli her arabaya takılır.dört tane kablosu var artı,eksi(şase),bobin ve platin.şase'yi sağlam bir yerden bağlamalı.ateşleme takılınca mekzefe kondansatörü iptal edilmelidir yoksa çalışmaz.faydaları var.platinden normalde 1.5-2 akım geçerken elektronik ateşleme takıldıktan benim yaptığımda 5 miliamper akım geçiyor.68 model vosvosa taktım sahibi memnun evelki yaz taktım 100 ytllik benzinle 360 km gidiyodum ateşleme takıldıktan sonra 400 km yaptım dedi.yalnız bobinler sorun çıkartabilir.araba teklerse veya çalışmazsa bobinin yenisini takıp deneyin mekzefeyi iptal etmeyi unutmayın.çorum da 88 model bir arabaya 11 yıl önce taktım sahibi takalı 11 yılda 2 kez platin değiştirdim diye söyledi.
Fatih Çağlar - 07.03.2009
öncelikle herkesin emeğine saygılar.ben elektrik teknikeriyim. bilgisayar ve elektronik te kendimi geliştiriyorum.ilginç ve de imkansız gibi görünen projeler tasarlarım...ankara üniversitesi mezunuyum..be bu aralar elektronik ateşleyiciler hakkında araştırmalar ve tamirler yapmaktayım..birtakım araba beyinleri motorsiklet beyinleri(elektronik buji ateşleyicileri) tamirleri yapmaktayım.birtakım devre şemaları var. resimleri koyacağım .sizlerdende yardım bekleim bende sizlere birçok konuda yardımcı olabilirsem sevinirim.saygılar
mehmet şahiner - 23.10.2009
ben bu devreyi (elektronik ateşleme) yaptım 8 yıldır
anadol arabamda kullanıyorum
Yunus İspaha - 20.04.2011
slm Arkadaşlar...Ali atalay beyin bahsettiği devreyi merak ettim ..var sa elinde olan mail atarsa sevinirim...tşkler..yispaha@hotmail.com
Nadir - 04.02.2012
Arkadaşlar bende de 89 şahin var. elektronik ateşleme takmak istiyorum. devre şeması gönderebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler....
ali - 04.03.2012
slm arkadaşlar amatör elekronıkle ilgienmekteyım bende 85 reno 12 var bu bahsettıgınız elekronık ateşlemeden takmak istiyorum devre şemasını atarsanız sevınırim saygıler
mehmet ŞAHİNER - 09.08.2012
pilainli otolar hazır elektronik ateşleme bende mevcut iteyene 50 tl karşılığı gönderirim selamlar.
Ali Özdem - 12.02.2013
Merhaba Bende 1997 model şahin s var bunu elektronik ateşleme yapmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim
cengiz turan - 12.07.2013
benim renault spring 92 model aracım var.kendim televizyon tamircisiyim.platin kontrollü elektronik ateşleme devresi yaptım 5 yıldır kullanıyorum.yaklaşık 60 000 km yol yaptım.kesinlikle hiçbir arıza olmadı.mükemmel çalışıyor.devre çok ucuza mal oluyor.montajı çok basit.0535 739 22 39 fatih yedikule deyım.ihtıyacı olan arkadaşlarım arasın yardımcı olurum.
yusuf yıldızhan - 13.08.2013
Selamlar bende 79 model klasık opel kadett var.Aracımı elektronık ateşlemeye cevirmek ıstıyorum.Elektronık teknısyenıyım.Sayın cengiz bey veya diğer arkadaşlar elinde çalışan devre olan varsa şemasını veya ücreti mukabili yapılmış devreyi gönderebilirme imkanınız varsa mail adresim yyhan27@hotmail.com

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular