Bilgi ve Uygulama

Windows XP ve 2000 açılış şifresini unutursanız

Yazar: Ertan Avcı
Tarih: 27.01.2005
Türkçe
Windows Xp veya 2000 açılış şifresini unutursanız, ya harddiski açılış disketiyle formatlayıp, yeniden işletim sistemini kurmak, ya da harddiski başka bir bilgisayara ikinci harddisk olarak tanıtarak verilerinizi bu bilgisayara kopyalayarak kurtarabilirsiniz. Microsoft şifrenin unutulması halinde veri güvenliği nedeniyle haklı olarak bir çözüm sunmuyor.

http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd/ adresinden indireceğiniz Offline NT Password & Registry Editör aracı bu sıkıntıdan kurtulmanızı sağlıyor. Bu araç bir açılış Cd si veya disketi üzerinde çalışıyor ve yerel bilgisayar üzerindeki sisteme kayıtlı parolararın bir kaç saniyede yeniden yüklenmesini sağlıyor. Bu sayede windowsun yeniden kurulması, sabit diskin yedeklenmesi derdinden kurtuluyorsunuz.

Hem Fat hem NTFS dosya sistemleri ile çalışıyor. Ayrıca Registeryin derinliklerine kadar bu araçla ulaşabiliyorsunuz.

Programı Cd üzerinden çalıştırmak için "cd040116.zip1" ismindeki ZIP arşivi açıp içindeki ISO imajını herhangi bid CD yazma programıyla boş CD ye yazıyorsunuz.

Açılış Cd si ile açtıktan sonra metin ekranda bilgisayarı kullanan tüm kullanıcıların isimleri görünecektir.

Parolasını değiştirmek istediğiniz kullanıcın adını yazın, bir sonrak adımda eski parolayı bir yıldız girerek yeniden yükleyebilirsiniz. Yaptığınız değişikliğin etkili olması için ekran son gelen mesajda "Y" tuşuna basın. Ardından açılış CD sini veya Disketini bilgisayarınızdan çıkarın ve yeniden başlatın. Artık üzerinde değişiklik yaptığınız kullanıcı kullanıcı hesabı için parola istenmeyecektir. Bu kullanıcı için daha sonra denetim masası-kullancı hesaplarından bir bir parola oluşturabilirsiniz.

Bu Program Win Nt 2000 ve XP de verilere izinsiz erişimi de kolaylaştırdığınıdan gizli kalmasını istediğiniz dosyaları ayrıca şifreleyebilirsiniz. Şifrelemek için dosya veya klasöre sağ tuşla tıklayıp özellikleri seçin. Gelişmiş düğmesine basın çıkan pencereden veriyi korumak için içeriği şifrele seçeneğini işaretleyin. Bu şekilde şifrelenmiş dosyalar ancak kullanıcın kendi şifresi ile açılmış windows oturumda görünecektir.Bu nedenle yukarıdaki bahsedilen Araçla şifre sıfırlanırsa bile bu dosyalara erişilemeyecektir.

Konular