Bilgi ve Uygulama

Kondansatör Değer Bulucu

Yazar: Mehmet Yılmaz
Tarih: 02.02.2005
Türkçe

Bu program serverden kaynaklanan sebeplerden dolayı çalışmamaktadır.

Ek Bilgiler

Bir kondansatörün üzerinde bulunan yazılar o kondansatörle ilgili gerekli bütün bilgileri vermeyi amaçlar. Değerini, toleransını, çalışma voltajını, üreticisini ve benzeri detaylarını, bizler hep kondansatörün üzerindeki sembolik ifadelerden öğreniriz. İlk öğrenilmek istenen kondansatörün değeridir. Bu program parçasının amacı kondanstörün üzerindeki sembolik ifadelerden kondansatörün değerini bulmakta yardımcı olmaktır. Bunun gerçekleşmesi için kondansatörün hakkında biraz bilgi sahibi olunduğu varsayılmıştır.

Burada üzerinde durulan kutupsuz kondansatörlerdir. Bu kondansatörlerin kullanılan dielektrik malzemelerinden dolayı çeşitli şekillerde olabilmektedir ve bu şekiller üzerindeki sembolik ifadeler bize o kondansatörün hakkında bilgi vermektedir. Mesela mercimek kondansatör diye anılan kondansatör üzerinde 221J yazıyorsa burada 221 kondansatörün değerini J ise onun toleransını ifade etmektedir. Polyester dielektrik malzeme kullanılan ve genellikle kutucuk muhafazasında olan kondansatörler üzerinde mesela, 680nK yazıyorsa buradaki 680n kapasite değerini, K ise toleransı ifade etmektedir.

Bu çalışmada, üzerindeki sembollerde açık ifadeler bulunan ve anlaşılır durumdaki kondansatörler dikkate alınmamıştır. Aranan kondansatörün kapasitif değeridir. Tolerans ve çalışma voltajı gibi konular dikkate alınmamıştır. Başlığımız adı üzerinde "kondansatör değer bulucu"dur. Toleransla ilgili bilgiler altta tablo halinde verilmiştir. İhtiyaç duyanlar bu tabloya bakarak tolerans değerini bulabilirler. Ayrıca kondansatörlerin çalışma voltajları da bilinen bir konu olarak görülmüş ve üzerinde durulmamıştır.

Bu çalışma daha önce tarafımdan visual basic ve access database kullanılarak yapılmıştı. Paylaşım amacıyla sitede yayınlanmasını uygun gördüm ve yayınlandı. Eksiklikleri olabilir. Buldukları eksikleri email veya yorum yolu ile bildirenlere şimdiden teşekkür ediyorum.

Tolerans değerlerinin rakamsal kodlamadaki harf karşılığı şöyledir:

B

C

D

F

G

J

K

M

±%0,1

±%0,25

±%0,5

±%1

±%2

±%5

±%10

±%20

 

Konular