Bilgi ve Uygulama

SIEMENS Demirbaş No:1 ÖRS

Yazar: Fahrettin Baysal
Tarih: 04.07.2006
Türkçe

Türkeli'den bugüne "Örs", 1953 yılında "Türkeli" şirketi Siemens&Halske'yi ve kuvvetli akım bölümünü kendi yapısı içinde toplayarak Türkiye'deki tek temsilcisi durumuna geldi. Bu ortaklık 1958 yılına kadar sürdü. 18 Aralık 1958 yılında Siemens ve Koç ortaklığı sonucu SİMKO kuruldu. 1961 yılında, şuan faaliyette olan kartal fabrikası kuruldu, Türkeli şirketinde kullanılan "Örs" 1964 yılında kurulan Ön İmalat bölümüne getirildi burada uzun süre sac ve köşement işlerinde kullanıldı.

1950'ler, Türk sanayisinin ve bütün üretiminin yeni baştan tanımlamak zorunda bulunduğu yıllardı. Aynı tarihlerde, Siemens Temsilcileri de zorlukla karşı karşıyaydı. Uygulanan projeler için gerekli olan balast, duy, sokak lambaları armatürleri gibi en basit ürünleri bile zor koşullar altında üretmek gerekiyordu. Hatta, 1955 yılında, elektrik donanımlarında kullanılması gereken madeni kutuların üretimi için gereken sac, köşebent profil bile bulunamıyordu. Bu koşullar altında üretimini standartlaştırmak için, basit üretim sorunlarının bile çözülmesi gerekiyordu. Bugün küçük bir ayrıntı gibi görünen bu ürünler, o tarihlerde Türk sanayisinin zorlukla aşılan sorunlarıydı. Üretimde kullanılan teknoloji ve tezgahların yetersizliği nedeniyle, bazen çekiçlerle, örslerle madeni üretim yapılıyordu.

Kaynak: Siemens tanıtım kitabı, Siemens 150. yıl kitabı. 1961-2001 çalışanlarından Sn. Sanayi Horoz.

Yorumlarınız

Musa BAŞER - 07.02.2007
Sözü edilen zor şartlar yaşanmışşbu bir gerçek. bu zorluklar dikkate alınmazsa ırakşafganistan ve bazı afrika ülkeleri gibi daha zor dönemlerde yaşanacak buda bir gerçek. bunun için emek çekip mesajlar vermekte hepimizin yapması zorunlu bir görevdir buda bir gerçek.LÜTFEN engel değil az veya çok destek olalım.
süleyman - 17.02.2007
yokluk ta bir nevi kurtuluş savaşıdır. eğer o durumlara düşmek istemiorsak bu gunun kıymetini bilmeli ve cok çalışmalıyız. böyle giderse o günler çok ta uzagımızda deil malesef :-(
mustafa - 09.10.2007
eğer bu horoz gibi yapılar olmasaydı bu gün talaşlı üretimden bahsetmek ne demek olurdu sizce_?
Levent ERKÖSE - 19.09.2012
"SIEMENS Demirbaş No:1 ÖRS" adlı fotografın üzerinde bulunan açıklama yazısının içeriği çok önemli mesajlar içeren ve Türkiye deki sanayileşmenin gelişim sürecinin hangi aşamalardan geçtiğini gösteren önemli bir açıklama. Ancak;fotografı sunulan örs ü orijinal hali ile sergilemenin çok daha iyi olcağı kanaatindeyim.Örsün üzerine muhtemelen bir kalıp/aparat veya yapılmakta olan imalatı kolaylaştırmaya yönelik sonradan "maalesef" kaynakla monte edilmiş olan "u" profil, köşebent gibi parçalar demirbaş numarası 1 olan örsün orijinal parçası olmadığı için çok kötü görünmektedir.Tavsiyem; sonradan eklenen bu parçaları, örsün ana yapısına zarar vermeden titizlikle temizlenmesi(Kaynakların küçük spiral kesme taşı ile örs ana gövdesine zarar vermeden kesilerek ve kalan çapakların, yine küçük spirale takılan flap zımpara ile temizlendikten sonra örsün uygun boya ile boyanması)ve bu şekilde sergilenmesinden yanadır.

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular