Bilgi ve Uygulama

Norton Ghost İle Sistem Yedeği Alma

Yazar: Gökhan Turan
Tarih: 22.04.2007
Türkçe

Sistem yavaşladığında, sisteminize virüs bulaştığında veya olmadık yerlerde hata mesajları verdiğinde bilgisayarı formatlayıp tekrar sistemi kurmanız gerekecektir. Sistemi tekrar kurma, sürücüleri tanıtma, kullandığınız programları yükleme derken en az size 1,5 saat gerekecektir. Ancak kurulumu yapıp gerekli programlar kurulduktan sonra ghost ile sistemin yedeği alınırsa problem yaşadığınıza sistemi yükleme bilgisayarınızın performansına bağlı olarak 5 dakikanızı alacaktır.

Ghost alma yöntemi bir nevi klonlama işlemidir. Yani harddiskteki bir partitionın başka yere kopyalanmasıdır. Ghost ile aldığımız imajı aynı harddiskin faklı partitionına veya ikinci harddiske ya da sistemde kurulu CD yada DVD yazıcı programı varsa o yazılımı kullanarak ta alınan yedeği CD yada DVD ye yazar. Ghosttun bir özelliğide aldığı imajı bütün olarak değil de parçalar böler. Bunun sebebi ise medya ortamlara aktarılmak istediğinde problem yaşanmaması içindir.

Ghost ile harddiskin tamamının imajı alınıp başka haddisk üzerine olduğu gibi yazılabilir. Veya alına bu imajı başka harddiskte yedeklenebilir. Şayet bilgisayarda 2 adet harddisk varsa birinin partitionın yedeği diğer harddiske yedeklenebilir. Veya birinin partitionu diğerinin partitionın üzerine yazılabilir (klonalanabilir).

Norton Ghost Menüleri

Disk >> To Disk : Bilgisayarda 2 tane harddisk varsa bu 2 harddiski birbirine kopyalamada kullanılır.

Disk >> To Image : Harddisk tek partitiona sahipse onun imajını alıp diğer harddiske veya medya ortamına kaydetmeye yarar.

Disk >> From Image : Daha önceden alınmış imajı geri yüklemeye yarar.

Partition >> To Partition : Harddiskin herhangi bir parttitionını diğer bir partitiona kopyalamakta kullanılır.

Partition >> To Image : Partitionın imajını larak herhangi bir partitiona veya medya ortamına yazmaya yarar.(En çok kullandığımız menüdür.)

Partition >> From Image : Daha önce alınmış imajı geri yüklemekte kullanılır. (En çok kullandığımız menüdür.)

Check >> Image File : Almış olduğumuz imajın sağlamlığını kontrol eder.

Check >> Disk : Harddiski kontrol eder. Clusterlarda bozukluk var mı diye inceleme yapar.

Adım Adım Sistem Yedeğini Alma

1) Local – Partition - To Image tıklanır.

2) OK tıklanır.

3) Hardiskin hangi bölümünün imajı alınacaksa seçilip OK’a tıklanır. Ancak sistem C partitionına kurulu olduğu için C partitionı yani Primary seçilip OK’a tıklanır.

4) İmaj dosyasının kaydedileceği yer seçilip File name: kısmına dosya ismini yazıp Save tıklanır.

5) Bize sıkıştırmanın nasıl olacağını soracaktır. No tıklanırsa sıkıştırma yapmaz. Diğerleri sıkıştırma işlemini hızlı ve yüksek olarak gerçekleştirir.

6) Son olarak ta bize emin olup olmayacağımızı soracaktır. Yes butonuna tıkladıktan sonra imaj alma işlemi başlayacaktır.

Geri Kurulum

İmajı aldıktan sonra sistemle ilgili bir problem olduğunda formatlayıp sitem kurulumu, sürücü tanıtımı ve sık kullanılan programların kurulmasına gerek yok. Yaklaşık 1,5 saat zaman terine 5-10 dakika içinde sistem kurulumu imajı geri alma ile tamamlanacaktır.

Adım Adım Geri Kurulum

1) Local – Partition – From Image tıklanır.

2) Imajın kayıtlı olduğu yer bulunup ımaj dosyası seçildikten sonra OPEN butonuna tıklanır.

3) Imajın hangi bölüme açılması istiyorsa o bölümü seçip OK butonuna tıklanır. Sistemi geri alacağımız için C partitionı seçilir.

4) Bu işlemi yapmaya emin misiniz diye soracaktır. Yes butonuna tıklanarak geri kurulum gerçelşektirilir.

Geri kurulum bitince bilgisayar yeniden başlayacaktır. Zaman kaybetmeden yeni kurulumla bilgisayarınız hazır.

Konular