Bilgi ve Uygulama

Sitemiz Rüzgârın önüne düşmekte

Yazar: Bilgi ve Uygulama
Tarih: 12.12.2007

Yeni Şakak Gazetesi yazarlarından Kürşat Bumin, 19 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan "Rüzgârın önüne düşmek" başlıklı yazısında, Ülkemizde rüzgar enerjisinin önemi ve durumu ile ilgili konularda görüşlerini açıklarken sitemizde bulunan "Rüzgar Gücüyle Elektrik Üretim Projemiz" başlıklı yazıyı örneklendirmesi içerisinde kullanmıştır.

Sayın Bumin, kısaca şu ifadelere yer vermiştir:

"Türkiye'deki internet kullanıcıları arasında da bu konuya yönelik sıkı bir trafik yaşanıyor. Bireysel projelerle ilgili bilgi alışverişi yapılıyor, projeler tanıtılıyor, gerekli araçların en uygun fiyatla nereden temin edilebileceği duyuruluyor. Benim yeni haberdar olduğum bu trafik epeydir işliyormuş.

Mesela önümde duran ve Zeki Akdoğan imzasını taşıyan proje. 2004 yazında gerçekleştirilen bu projenin tanıtımı şu sözlerle başlamış:

"Bu yaz tatilinde de, önceki yıl olduğu gibi Adana'nın Yumurtalık İlçesine bağlı (...) yakınına çadır kurduk. Çadırların kurulmasından ardından elektrik ihtiyacı için harekete geçtik. Bu projenin..."

Kullanılan malzemenin de –hepsi ikinci el- dökümü de yapılmış: 4 adet tas, 4 adet demir çubuk, bisiklet pedal zincir yuvası, elektrik üretmek için 2 adet HP 610 deskjet yazıcıya ait motor vs...

Üretim sürecini fotoğraflamayı da unutmamışlar. Kumun üzerinde halka halende oturmuş dört tatilci çadırlarının ihtiyacı olan elektriği sağlamak için santral imal ediyor...

Sonunda başarmışlar. 6 voltluk aküyü şarj etmeyi başararak, telefon ve ışıldaklarının ihtiyacını bu kaynaktan sağlamışlar..."

Yazı adresi:

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/kursatbumin/ruzg%C3%A2rin-onune-dusmek-7941

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=19.11.2007&y=KursatBumin (eski link)

Konular