Bilgi ve Uygulama

JALTURK Projesi Nedir?

Yazar: Mustafa Topuz
Tarih: 11.04.2008

JALTURK PIC mikrokontrolcü serilerinde program yazmayı oldukça kolaylaştıran, geniş kütüphane desteğine sahip olan JAL programının kütüphanelerinin düzenlenerek yenilerinin de eklendiği bir dağıtımdır.

Dağıtımda bulunan bütün kütüphaneler ücretsizdir. Hobi veya Ticari amaçlı kullanılabilir. Dağıtımla beraber programlama dilini öğrenmeyi çok kolaylaştıran yardım dosyaları, çalışırlığı test edilmiş örnekler ve PIC projeleri geliştirenler için sıklıkla başvurdukları kaynaklar eklenmiştir.

Yaklaşık 3 hafta sonra editörün, komutların ve kütüphanelerin çoğunun Türkçe olduğu, yeni kütüphaneleren eklendiği JALTURK versiyonunu yayınlayacağız. Geliştirme ekibimizle beraber örnek uygulamalar geliştirip gerçek zamanlı olarak entegreler üzerinde deniyoruz.

JalTurk te yazılan program Picbasic te yazılan aynı amaçlı aynı özelliklere sahip programa göre çok daha kısa sürede ve kodu çok daha az olacak şekilde derlenir.

Katılmak isterseniz mail atmanız yeterli. Geliştirici, kullanıcı yada jal ile ilgili soru sormak isterseniz geliştiricilerimize mesaj atmanız yeterli.

JalTurk web adresi: jalturk.sourceforge.net


* Teknik Öğretmen

Konular