Bilgi ve Uygulama

JALTURK Projesi Nedir?

Yazar: Mustafa Topuz
Tarih: 11.04.2008

JALTURK PIC mikrokontrolcü serilerinde program yazmayı oldukça kolaylaştıran, geniş kütüphane desteğine sahip olan JAL programının kütüphanelerinin düzenlenerek yenilerinin de eklendiği bir dağıtımdır.

Dağıtımda bulunan bütün kütüphaneler ücretsizdir. Hobi veya Ticari amaçlı kullanılabilir. Dağıtımla beraber programlama dilini öğrenmeyi çok kolaylaştıran yardım dosyaları, çalışırlığı test edilmiş örnekler ve PIC projeleri geliştirenler için sıklıkla başvurdukları kaynaklar eklenmiştir.

Yaklaşık 3 hafta sonra editörün, komutların ve kütüphanelerin çoğunun Türkçe olduğu, yeni kütüphaneleren eklendiği JALTURK versiyonunu yayınlayacağız. Geliştirme ekibimizle beraber örnek uygulamalar geliştirip gerçek zamanlı olarak entegreler üzerinde deniyoruz.

JalTurk te yazılan program Picbasic te yazılan aynı amaçlı aynı özelliklere sahip programa göre çok daha kısa sürede ve kodu çok daha az olacak şekilde derlenir.

Katılmak isterseniz mail atmanız yeterli. Geliştirici, kullanıcı yada jal ile ilgili soru sormak isterseniz geliştiricilerimize mesaj atmanız yeterli.

JalTurk web adresi: jalturk.sourceforge.net


* Teknik Öğretmen

Yorumlarınız

alp - 13.04.2008
Gerçekten de harika bir program arkadaşlar.Kod derlemesi kolay ve PİCBASIC den daha az byte kaplıyor hemde türkçe! ELLERİNİZE SAĞLIK yeni kütüphanelerinizi bekliyoruz.
huriş - 25.04.2008
Sayın arkadaş, mesleğim elektronik,bu yazılım programı ilk defa bu yazılımla ilgilencek kişi için öneriniz?.
şu anda masamda visual basic pro 5.0 kitabı var.ne kadar yararlı olur?.ilk bilgisayarım amstrad,ve amiga 500.bu bilgi sayarın basic yazılım bölümleri ile çok ilgilendim.bana ne kadar yaralı olur şimdiden teşekkürler.
huriş - 03.05.2008
sayın hocam
verdiğiniz programları indirdim.programı kurdum,fakat içindeki demoları açmıyor.bir problem olur diye sizin dosyadaki isis ares programından benim ares ve isis programları updet edildi.buna rağman yinede demoları açmadı.benim tasarımları açıyor.sizin zip dosyalrınızı hiçbirini açamaıyoruz.önerilerinizi bekliyorum,sizlere kolay gelsin
mustafa - 10.05.2008
merhaba hocam ben pıc öğrenmeye yeni başlayan biri olarak jalturkte proğram yazmayı nasıl öğrenebilirim
bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Adnan - 10.05.2008
Hocam oncelikle bu projede emegi gecen herkese tesekkur etmek isterim nihayet guzel turkcemizi kullanarak program yazabilecegiz ben henuz amatorum ama pic programlamaya fazlaca ilgi duyuyorum:benim sormak istedigim iki sey var birincisi buyuk bir sorun olamamkla beraber indirdigimiz programın yeni versiyonu cıktıgında bizim indirmemize gerek kalmadan kendisi guncelleme yapabilirmi,bir de ileride jalın tamamının komutlarda dahil olmak uzere turkce olması mumkunmu.Emegi gecen herkesin zihinlerine saglık
Mustafa TOPUZ - 12.05.2008
Öncelikle JalTurk te program yazmak için örnekleri değiştirmak ve yeni birşeyler eklemekle başlayın. Zaman içinde örneklere yeni birşeyler kattıkça JalTurk ile çalışmanın olduklça kolay olduğunu göreceksiniz.

JalTurk örneklerinden Tuştakımı örneğini derlerken sorun çıkarıyor o da c:\tuştakımı şeklinde Türkçe dizin ismi kullanılmasından dolayı. Bu hatayı düzeltmeye çalışıyoruz.

JalTurk için kendi kendini güncelleyen bir yapı hazırlanabilir. Bunun için çalışmalar yapacağız. İsteğiniz için teşekkürler açıkçası bizim aklımıza gelmedi çok güzel olur böylesi :)

JalTurk tamamen Türkçe yapılabilir geriye dönük derleme sorunlarını ortadan kaldırdığımızda bu versiyonunu da yayınlayabileceğiz.

Sorularınızla JalTurkün gelişmesine katkıda bulunduğunuz için çok teşekkürler.
Osman - 05.01.2010
Merhaba hocam sonunda güzel Türkçemizle pic programlayabileceğiz yapımında emeği geçen herkese teşşekkür ederim

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular