Bilgi ve Uygulama

Bilgisayarla enerji tasarrufu yapmak

Yazar: Samet Yüzügüllü
Tarih: 07.05.2008
Türkçe

Bildiğimiz gibi bilgisayarı açtığımızda yada kapattığımızda ekran, monitör, hoparlör gibi bilgisayara bağımlı çalışan elektronik eşyalar biz kapatmadığımız sürece çalışır. Bizlere her zaman kapatması zor gelir. Fakat şu da bir gerçektir ki elektronik eşyalar bekleme durumunda çalıştığında harcadığı enerjiden daha fazla harcar. Ben burada bununla ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. Söyleyeceğim devre çok basit ve çok düşük maliyetli. Böylece bekleme durumundaki cihazların bilgisayar kapandığında kapanmasını bilgisayar açıldığında çalışmasını sağlayarak daha düşük bir enerji harcamasını sağlayabiliriz. Böylece hem kendi cebimize hem de TÜRKİYE mizin ekonomisine katkıda bulunabiliriz. Tek ben mi katkıda bulunacam demeyin herkes birbirine söyleyerek yaparsa ve bu birçok kişi tarafından uygulanırsa ciddi bir enerji tasarrufu sağlamış oluruz.

Bilgisayarımız içerisinde pek çok kablo bulunur. Bunlar harddisc, CDROM gibi cihazlara enerjilerini götürür. Bu kabloların renklerine göre volt dağılımı aşağıdaki gibidir.

1.- Sarı renkte olan +12Volt
2.- Siyah renkte olan 0 Volt
3.- Siyah renkte olan 0 Volt
4.- Kırmızı renkte olan +5Volt

Buradan çıkan gerilimleri bir röle yardımıyla prize bağlarsak bilgisayar açıldığında bağladığımız cihazlar çalışır. Bilgisayarı kapattığımızda ise bağladığımız elektronik eşyalar da kapanır.

Etiketler: PC Bilgisayar

Yorumlarınız

recep salık - 14.05.2008
özürdilerim çıkan gerilimleri röle yardımıyla prize baglamak röleyi neyle enerjilendireceksiniz
Mehmet Yılmaz - 15.05.2008
Sayın Recep, Bahsettiğiniz bağlantıyı şöyle yapabilirsiniz.
Mesela 1 tane 12 Volt 10 Amperlik röle aldınız. Bu rölenin 12 voltluk bobin uçlarını bilgisayarın 12 volt veren uçlarına yani siyah ve sarı kablolara bağlarsınız. Diyelim ki yazıcı ve modeminiz v.s. cihazları da bilgisayar çalıştığında ileten kontak uçlarına bağlarsınız. Böylece bilgisayar çalıştığında yazıcı gibi bu röleye bağlı cihazlara elektrik gitmiş olur ve otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu şekilde hem gereksiz elektrik parası vermezsiniz, hem de bağlı cihazlar otomatik olarak açılır ve ya kapanır.
Süleyman - 29.06.2008
hakkaten takdire şayan bir fikir, Samet arkadaşı bu fikrinden ve duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum. benim pc masamın yanında 10 lu grup priz var her defasında fiş çek tak zor oluyor diye üzerine 16 A lik bi sigorta bağlamıştım aklıma gelseydi böyle yapardım. :))
hürkan - 19.08.2008
modem ve yazıcı ekran ve pc kasasını kesintisiz güç kaynağına bağla olsun bitsin kapattığında hepsi birden kapanıyor zaten :))
kürşad sayın - 28.10.2008
güzel bi yöntem.
daha fazlası için ise ekran art görünümünü siyah yapmak, imkan varsa lcd kullanmak. tasarruf yaptırır.
sistem ayarlarından girip hdd ,ekran gibi donanımları 30 dakka kullanılmassa uykuya aldırabilirsiniz.
anil - 14.03.2009
evet boyle bır cıkıs yapabılırsın ama powersuply de yakma durumu olusur veya anakartı role sayesınde bagladıgımız aletlerden bırınde kısadevre olursa anakat ekran kartı vs yanabılır rısklı bır ıs
Hasan KIZMAZ - 01.06.2010
Basit ve Kullanışlı bir devre , Teşekkürler , Saygılar
mehmet murat çalışkan - 04.08.2010
yönteminiz coq qusehell lakın anılın dedigi gibi riskli bir iş bu yüzden anahtarlı grup priz alın ve pci kapatınca anahtarı kapatın zaten pcnin ömrünü uzatmak istiosanız mutlaka işin bittiktan sonra fişi çekmelisiniz..... trew quarshing ßy hæcked
Mustafa - 26.05.2012
Bazı arkadaşlar kısadevre vs durumunda bilgisayar yanabilir diye yazmışlar ama alakası yok. Rölenin kontrol tarafı ile prize bağlanacak tarafı arasında elektrik bağlantısı yoktur. Kesintisiz güç kaynağı kadar güvenlidir, çünkü ondada 220 V içeren bağlantılar röle ile kontrol edilir.

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular