Bilgi ve Uygulama

ARÇELİK 3340F (NEC Tipi) Çamaşır Makinesi Anakartı Arıza Durumları

Yazar: Hüseyin Ulaş Kurt
Tarih: 17.11.2008
Türkçe
Değerli arkadaşlar, bu açıklamalar kendime ait arıza tespit ve çözümlemeleri olup kaynağı kendimdir. Söz konusu çamaşır makinesinden 1 tane de bende var. Bu makinenin ön panelinde ışıklı bildirimler vardır. 1 grup işlem sırasını gösterir 1 diğer grup ise programlama ve ek işlemler butonlarına aittir. Bu makinede en ufak bir parça arızası oluştuğunda parçaları ayırt etmeksizin şu iki hareketi yapmaktadır. 1. si makineyi ana butona basıp açtığınızda derhal boşaltma pompası kendiliğinden çalışır ve başla dur ya da diğer adıyla başla iptal (tek tuştur) tuşunun ışığı anında söner ve sönük kalmaya devam eder kapı açma tuşunun ışığı da aynı anda sönüp çamaşır kapağını kilitli tutar! İşte bu durum bu makinede arızalı bir kompenent yani parça olduğunu size söylemeye çalışır. Unutmadan bu problemi makineniz arada bir yapar ise devamlılığa geçmediyse de aynı durumlar geçerli olmaktadır. Yani arada bir oluyorsa bu aptallaşma arıza durumu bilin ki bir parça bozuldu ama tutukluk yapıyor o yüzden ana kart böyle hareketler yaparak size ikaz veriyor. Ayrıca x parça komple bozulursa tutukluk değil artık hep başta yaptığım açıklama durumundan hiç çıkmayacaktır unutmayın.

Gelelim bu durum teknik olarak nedir ve nasıl çözeceğiz nasıl aldanmadan arızayı kesin tespit edeceğiz!!!

1- İlk buna sebep kapı kilidinin ta kendisidir tutuklukta yapar kapağı 7-8 defa sertçe makine kapalıyken aç kapa yapın geçici olarak da olsa düzgün başlangıç yaparsa kesinlikle bu parça yani kapak kilidi bozuk. Nedeni: gövdeden yada çevreden aldığı nemden dolayı oksidasyon sonucu mekanik ve iletkenlik kaybına uğrayarak bozulma ve sert ön yüze darbe almasıdır. Çözümü:

a-kesinlikle ORJİNALİ ile kapak kilidini değiştiriniz fiyatı 9 YTL civarı!!!

b-SAKINOLA kilidi değiştirirken gövdeye tutturduğunuz ön yüzdeki iki vidasını sımsıkı sıkmayın arıza tekrar edecektir çok hafif tatlı bir sıkılıkta sıkmaya mütemadiyen büyük özen gösterin çünkü sonraki üretim serileri fazla sıkma ile yani eski orijinal sıkılığa ulaştığı anda kasıp yine problem veriyorlar aman dikkat yoksa boşuna kilidi değiştirdiğinizi Senarsınız ve de ilk etapta sorun vermez bir süre sonra yada daha ilk programın başı yada ortasında aynı arıza başa dönmüş olarak tüm programı ışınlanmışçasına bitirip pompanın devamlı çalışıp kapı kilidinin ışığının yanmayıp açılmadığını başlat iptal butonu lambasının yanmadığını ve de bu butonun makineye hükmetmediğini ve de makineyi sil baştan açıp kapasanız da yine salaklığın açıldığı anda devam ettiğini yada normale dönmüş gibi hazırda beklediğini görürsünüz ama başla tuşuna basarsanız yine aynı salaklığın tekrar devreye girdiğini görürsünüz. O yüzden dikkatli sıkın vidaları orijinali gibi değil çok hafif tatlı sıkılıkta sıkmayı İHMAL etmeyin! Küçük ayrı bir tavsiye de kilidin yenisini yerine monte etmeden önce içine silikon esaslı plastik yağından biraz sürüp yağlayın daha performanslı olacaktır.

2-diğer sebep aynı şekilde ısıtıcıdaki mevcut ntc ptc ve benzeri komponenetler sensorlar su pompası su seviye ölçeri programlama 360 derece döner butonu ana kart soketleri ve benzeri donanımlar sebep verir. İlginçtir ısıtıcı bozulup ntc si sağlam olsa bile makine problem vermeden çalışabiliyor bunu da göz ardı etmeyin.

Dikkat edilecek diğer bir husus ise bu arıza ve türevleri parçalardan normalmiş gibi durumunda gözlemlenmesine rağmen devam etmesidir. Bakan kişi dikkatli olmazsa kararını ana kartın bozuk olduğu yönünde verecektir. Ana kartı aldığında yerine takınca yanlış yaptığını anlayacaktır çünkü arıza devam ettiğini kendisini göstererek ortaya koyacaktır. Yani boşuna 55ytl verip makineye ana kart almış olursunuz dikkat edin. Önce arızayı ana kartta değil çevre donanımlarda arayı ana karta soketlerden birini bile takmasanız yine bu salaklığı vermektedir ana kart ancak inanılmaz şakır şakır nem olan yerlerde şimşek ve yıldırım düşmeleri dev darbeler almakla ancak bozulabilir bunu unutmayın. Son olarak arkadaşlar bide servis ana kartı 2 tip olarak satıyor dikkat edin! Nasıl ayırt edip alacağız dediğinizi duyar gibiyim! çok kolay makinenin arka etiketinde ibareler arasında modele göre ya NEC yazar yada FEC yazar bu terimler sizin ana kartınızın cinsini belirlemekte!!!

Yani ana kartın üstündeki kontrolör çip Japon NEC firmasına ait ise NEC tipi diyorlar FEC firmasının ki ise FEC tipi diyorlar etiketin haricinde unutmadan ana kartınızı sökünce üzerindeki kontrolör çipini ışık oyunu ile dikkatlice okuyun ya NEC tir. yada FEC tir buradan da bu bilgiyi alabilir kendi başınıza doğru parça seçiminde bulunabilirsiniz.

Arçelik’in neredeyse tüm elektronik kontrol ile programları çalışan böyle makinelerin tamamında neredeyse aynı koşullar geçerli sadece kartlar ve parçalar biraz değişik oluyor ama hepsi aynı mal!!! Kimin de o var yok efendim bunda bu var da öbüründe bu yok falan filen gibi bir durum var sakın aldanmayın tongaya gelip çözülmez sanmayın. Evet, artık ARÇELİK VE BEKO çamaşır makinelerinin arızalarını haklayabilirsiniz tabi bu alanlarda... Ha unutmadan servisten ısıtıcı almak zorunda kalırsanız üzerindeki ntc sini sökülmüş olarak vermeye kalkışıyorlar yani hırsızlık! Nerden biliyorum? servis bilgisinde yani onların bilgisayarında var o ntc nin ısıtıcıya entegre edilerek satılmakta olduğu!!! Ama bir kısım servisler var ki! Çalıp üzerinden onu vermiyor sorunca da o tıpa diyorlar utanmadan pişkin bir şekilde aman dikkat hakkınızı yedirmeyin, bunun önlemi ise ne parça alırsanız alın paket kesinlikle delik dahi olsa teslim almayın. 100% tam kapalı eziksiz paket olarak alın. Yoksa dolandırılmış kandırılmış duruma servis tarafından düşürülmüş olabilirsiniz ve de parçanın faturasını kestirmeden kesecek olan çalışana, o parçanın ekranda tam açılımlı adını ve açıklamasını okutup dinleyin anlayın. Elinizdeki paketin tamam mı eksik mi olduğunu, tespit edin. Çünkü bana yapmaya çalıştılar yemedim! Zorla düzelttirdim. Değiş dittirip sağlamını aldım, inanmayan varsa servisin adını teşhir edebilirim. Dikkatli olun, parçalarınızı eksiksiz teslim alın. Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim sağlıcakla kalın.

Konular