Bilgi ve Uygulama

Metal Dedektörü

Yazar: Selim Şahin
Tarih: 11.01.2010
Türkçe

Metal dedektörümüz 10 cm den bir çiviyi algılayabiliyor. Sakın öyle profesyonel bir cihazmış gibi algılanmasın. Sadece sizlere fikir verebilir amacıyla meraklı arkadaşlar için yayınladım.

Bobinlerin bağlı olduğu BC547 transistörler Faz kaymalı osilatör olarak kullanılmaktadır. 1 kiloohm luk potansiyometre bait bir toprak ayarıdır. Bu potu dedektör bobini yerden ve çevreden etkilenmeyecek bir yükseklikte tutarak ses çıkmayacak şekilde hassas olarak ayarlanıp metale ondan sonra yaklaşılmalıdır.

Ben bobinleri 0.35 lik telden boş bir CD kutusunun içine sığacak şekilde 50 tur ve 70 tur olarak sardım. Bağlantıları şaşırmamak için 2 ayrı renkte kablolarla plaketteki transistörlerin şemada görülen uçlarına bağladım.

Besleme gerilimi için 9 voltluk pil kullandım. Plaket üzerine bir de açma kapama anahtarı koymak gerektiğini düşünerek mini bir swich yerleştirdim. Aleti çalıştırdığımda kendinden umulmayacak bir performansta çalıştı.

Yapacak arkadaşların hiçbir zorlukla karşılaşmadan devreyi yapabileceklerini umuyorum.

Şekil 1: Devrenin Şeması.

Şekil 2: Devrenin Baskı Devre Görünümü.

 

 

 

Şekil 3,4,5,6: Devrenin Yapılmış Görünümü.

Kolay gelsin.

Yorumlarınız

uğur - 10.04.2010
Devrenin videosunu eklermisiniz acaba çalışması hakkında bilgi almak için saygılar.
farettin - 07.07.2010
çalışmasıyla ilgili daha fazla bilgi verebilirmisiniz
bu devre hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum
tabii mimkünse videosunu eklemenizi rica ediyorum
hasan35 - 14.12.2010
Prolenin tamamlanmış halinde kablo bağlantısı görünmüyor.Tarama başlığı ile bağlantı nasıl olmuş belli değil.Fotoğrafları çekerken kullanım-görünüm özelliklerine bakarmısınız.Sanırım yenilenmesi gerek.Eğer sonuç aldı iseniz çook güzel ve geliştirilebilir bir proje.Teşekkürler paylaşım için.
sergen - 17.10.2012
merhabalar aceba bu bobinleri neye göre sardınız resimdeki bobinler cd kutusunddan daha büyük gözüküyor
sergen - 17.10.2012
metal dedektörü bobinlerini sararken bu bobinler resimde büyük bir şeyin içine koymuşsunuz bu boş cd kutusundan daha büyük bişey bunu bize açıklarsanız sevinirim resim 6 daki
aydın - 20.01.2013
selam verdiğiniz bilgiler için tşk ederim verdiğğiniz şemaya göre aynısını yaptım ve çalışıyor ama sadece metali algılıyor yani gümüş denedim olmadı çekim kuveti çok zayıf algılaya bildiği metalin 10 x 10 cm boyunda ancak iş görüyor bu konuda desteğinizi bekliyorum varsa elinizde başka bi model onuda görmmek isterim paylaşımlarınız için tşk
semih - 05.06.2013
şekil 1 de bc 338 olan transistör şekil 2 de bc 547 olmuş hangisini kullanacağız tşkkrlr.

Bir yorum ekleyin

İsim:
E-posta:
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu:
 
Tüm alanları doldurmak zorunludur. Yorumunuz kontrol edilince yayınlanacaktır. E-posta adresi yayınlanmaz.
Konular