Bilgi ve Uygulama

JAL 1: JAL Giriş

Yazar: İsmail Sahillioğlu
Tarih: 26.03.2019
Türkçe

JAL Nedir?

JAL "Just Another Language" sözcüklerinin kısaltılmışıdır. Türkçeye, “Yalnızca Başka Bir Dil” olarak çevrilebilir.

Microchip firmasının 8-bit PIC mikrodenetleyicileri için geliştirilen açık kaynaklı, yüksek-düzeyli ve ücretsiz bir programlama dilidir. 2002 yılında Wouter van Ooijen adlı bir geliştiricinin, o dönemlerde piyasada PIC mikrodenetleyiciler için bulunan programlama dillerini beğenmeyip kendi programlama ortamını ve dilini geliştirmek istemesiyle başlamıştır. Zamanla popülerliği artmış ve başka geliştiricilerin de katkı yapmaya başlamasıyla program daha da geliştirilmiş ve bir çok kütüphane desteği eklenmiştir.

Geliştirilmeye başlandığından bu yana birkaç kez el değiştirmiş, geliştirme süreci farklı geliştiricilerce sürdürülmüştür. Başlangıçta orijinal geliştiricisi ve sitesinde geliştirilirken sırasıyla aşağıda listelediğim sitelerde geliştirilmeye devam edilmiştir:

1- https://www.voti.nl/jal/ - Orijinal geliştiricinin sitesi

2- http://justanotherlanguage.org

3- https://www.casadeyork.com/jalv2/

Son zamanlarda ise geliştirme süreci aşağıdaki adreste devam etmektedir.

https://github.com/jallib/jallib/

Yukarıda verilen adresler farklı JAL sürümlerinin çalıştırılabilir dosyalarını, kaynak kodlarını ve belgelendirmelerini barındırmaktadır. Bu eğitim dizisinde dil yapısı JAL v2.4 sürümüne göre anlatılmaktadır. Programın kod ve dil yapısı sürümlere göre farklılık gösterebilir.

JAL yapı olarak Pascal dilini temel almıştır, harf duyarlı bir dil değildir. Harf duyarlı olmaması; degisken ile DEGISKEN tanımlamalarının derleyici tarafından aynı olarak algılanması anlamına gelir. Harf duyarlı programlama dillerinde ise sayac ile Sayac veya SAYAC farklı tanımlamalardır ve keyword denen komut sözcükleri küçük harfle yazılmalıdır.

JAL harf duyarsız olduğundan tanımlamanın yada komut sözcüklerinin küçük/büyük harfle yazılması deleyici için aynı şeyi ifade eder. JAL derleyicisi çok geniş sayıda PIC modellerini destekler. Kütüphane açısından oldukça geniş ve zengindir.

JAL geliştiricileri 8-bit PIC denetçilerinin neredeyse tüm dahili çevrebirimlerini destekleyen kütüphaneler yazmışlar, bununla sınırlı kalmayıp bir çok harici çevrebirim için de kütüphaneler geliştirmişlerdir. Nitekim kütüphaneler bu eğitim dizisinin konusu olmadığından işlenmeyecektir. Bu eğitim serisi JAL için yalnızca bir kılavuz niteliğindedir.

JAL ile ilgili uygulama örneklerine gerekli yerlerde "Uygulama" kategorisine bağlantı verilir. İsterseniz bu bağlantıları takip edip bilgileri pekiştirmek için uygulama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Etiketler: JAL Jal PIC programlama Pic
Konular